Virtual Events - en to de translation catalogue (358 entries)

en: %1$sYou have the %2$sVirtual Events%3$s plugin installed, these settings are superseded by it.%4$s
de: %1$sDu hast das %2$sVirtual Events%3$s Plugin installiert, diese Einstellungen werden dadurch ersetzt.%4$s

en: %1$sYou should deactivate The Events Control extension as all functionality is handled by the Virtual Events plugin.%2$s
de: %1$sDu solltest die Events Control Erweiterung deaktivieren, da alle Funktionen vom Virtual Events Plugin übernommen werden.%2$s

en: <b>%1$s</b> requires <b>PHP %2$s</b> or higher. | <b>%1$s</b> require <b>PHP %2$s</b> or higher.
de[0]: <b>%1$s</b> erfordert <b> PHP %2$s</b> oder höher.
de[1]: <b>%1$s</b> erfordert <b> PHP %2$s</b> oder höher.

[ctx: A message to indicate an unknown error happened while interacting with the an API integration.]
en: Unknown error from %1$s
de: Unbekannter Fehler von %1$s

[ctx: Accessible label of the control to dismiss a failure to generate a Zoom Meeting link.]
en: Dismiss
de: Verwerfen

[ctx: Accessible label of the control to dismiss a failure to generate an API connection.]
en: Dismiss
de: Verwerfen

[ctx: Account ID is missing error message for Zoom user validation.]
en: The Zoom Account ID is missing to access the API.
de: Die Zoom Account ID fehlt, um auf die API zuzugreifen.

[ctx: Account ID is missing error message.]
en: The Google Account ID is missing to access the API.
de: Die Google-Konto-ID fehlt für den Zugriff auf die API.

[ctx: Account ID is missing error message.]
en: The Google Account ID to access the API is missing.
de: Die Google-Konto-ID für den Zugriff auf die API fehlt.

[ctx: Account ID is missing error message.]
en: The Microsoft Account ID is missing to access the API.
de: Die Microsoft-Konto-ID fehlt für den Zugriff auf die API.

[ctx: Account ID is missing error message.]
en: The Microsoft Account ID to access the API is missing.
de: Die Microsoft-Konto-ID für den Zugriff auf die API fehlt.

[ctx: Account ID is missing error message.]
en: The Webex Account ID is missing to access the API.
de: Die Webex-Konto-ID fehlt für den Zugriff auf die API.

[ctx: Account ID is missing error message.]
en: The Webex Account ID to access the API is missing.
de: Die Webex-Konto-ID für den Zugriff auf die API fehlt.

[ctx: Account ID is missing error message.]
en: The Zoom Account ID is missing to access the API.
de: Die Zoom Account ID fehlt, um auf die API zuzugreifen.

[ctx: Account ID is missing on status change error message.]
en: %1$s was successfully deleted
de: %1$s wurde erfolgreich gelöscht

[ctx: Account ID is missing on status change error message.]
en: The %1$s Account ID or Account is missing to change the status.
de: Die %1$s Konto-ID oder das Konto fehlt, um den Status zu ändern.

en: Add Video:
de: Video hinzufügen:

[ctx: Add a facebook page from the list of Facebook live pages.]
en: Add
de: Hinzufügen

[ctx: Ajax error message.]
en: The provided nonce is not valid.
de: Die angegebene Nonce ist nicht gültig.

[ctx: An error raised in the context of the Autodetect ajax request.]
en: The event could not be found.
de: Die Veranstaltung konnte nicht gefunden werden.

[ctx: An error raised in the context of the Autodetect ajax request.]
en: The post ID is missing from the request.
de: Die Post-ID fehlt in der Anfrage.

[ctx: An error raised in the context of the Zoom API integration.]
en: The post ID is missing from the request.
de: Die Post-ID fehlt in der Anfrage.

[ctx: Capitalized version of the "virtual" term.]
en: Virtual
de: Virtuell

[ctx: Column name for importer of virtual event RSVP email link.]
en: Include Link in RSVP Email
de: Link in die Reservierungs-E-Mail einfügen

[ctx: Column name for importer of virtual event for when to show the emebed.]
en: Show Embed At
de: Einbetten zeigen bei

[ctx: Column name for importer of virtual event linked button shows.]
en: Linked Button
de: Verlinkte Schaltfläche

[ctx: Column name for importer of virtual event linked button text.]
en: Linked Button Text
de: Verknüpfter Schaltflächentext

[ctx: Column name for importer of virtual event source url.]
en: Video Source URL
de: URL der Video-Quelle

[ctx: Column name for importer of virtual event ticket email link.]
en: Include Link in Ticket Email
de: Link in Ticket-E-Mail einfügen

[ctx: Column name for importer of virtual event to embed the video.]
en: Embed Video
de: Video einbetten

[ctx: Column name for importer of virtual event to show the embed to.]
en: Show Embed to
de: Einbetten zeigen in

[ctx: Column name for importer of virtual event to show virtual icon on all views.]
en: Show Virtual Event on all Views
de: Virtuelles Veranstaltung in allen Ansichten anzeigen

[ctx: Column name for importer of virtual event to show virtual icon on signle view.]
en: Show Virtual Event Icon on Single
de: Virtuelles Veranstaltungs-Icon auf der Single anzeigen

[ctx: Column name for importer of virtual event type.]
en: Type of %1$s (Virtual, Hybrid)
de: Typ von %1$s (Virtuell, Hybrid)

[ctx: Column name for importer of virtual events.]
en: Configure %1$s %2$s
de: Konfiguriere %1$s %2$s

en: Configure Virtual %1$s
de: Virtuelle %1$s konfigurieren

en: Connected Accounts
de: Verbundene Konten

en: Contact your Host or your system administrator and ask to upgrade to the latest version of PHP.
de: Bitte an Host oder Systemadministrator wenden und nach einem Upgrade auf die neueste PHP-Version bitten.

[ctx: Default label of the virtual event URL call-to-action link.]
en: Watch
de: Uhr

[ctx: Default placeholder text for the virtual event smart URL input.]
en: Enter URL for hosted video (YouTube, Webex, Vimeo, Zoom, etc.)
de: Die URL für ein gehostetes Video eingeben (YouTube, Webex, Vimeo, Zoom, etc.)

[ctx: Delete YouTube channel id by AJAX.]
en: Delete YouTube Channel ID
de: YouTube-Kanal-ID löschen

[ctx: Disables the API Account for the Website.]
en: %1$s connection disabled for %2$s
de: %1$s Verbindung deaktiviert für %2$s

[ctx: Disables the Google Account for the Website.]
en: Toggle to Change Account Status
de: Umschalten, um den Kontostatus zu ändern

[ctx: Disables the Microsoft Account for the Website.]
en: Toggle to Change Account Status
de: Umschalten, um den Kontostatus zu ändern

[ctx: Disables the Webex Account for the Website.]
en: Toggle to Change Account Status
de: Umschalten, um den Kontostatus zu ändern

[ctx: Disables the Zoom Account for the Website.]
en: Toggle to Change Account Status
de: Umschalten, um den Kontostatus zu ändern

en: Disconnect
de: Trennen

en: Disconnected from Zoom API.
de: Die Verbindung zur Zoom-API wurde getrennt.

en: Display:
de: Anzeige:

[ctx: Enables the API Account for the Website.]
en: %1$s connection enabled for %2$s
de: %1$s Verbindung aktiviert für %2$s

en: Enter client app information to connect to Zoom
de: Bitte die Informationen der Client-App eingeben, um dich mit Zoom zu verbinden

[ctx: Error message if the Facebook Page was not found in the options.]
en: No Facebook Page Found to Delete.
de: Keine Facebook-Seite zum Löschen gefunden.

[ctx: Error message if the Facebook Page was not found in the options.]
en: No Facebook Page found to update.
de: Keine Facebook-Seite zum Aktualisieren gefunden.

[ctx: Error message if the Facebook Page was not found in the options.]
en: No access token is cleared as no Facebook Page was found to update.
de: Es wird kein Zugriffstoken gelöscht, da keine Facebook-Seite zur Aktualisierung gefunden wurde.

[ctx: Event State of being virtual-only checkbox label]
en: Mark as a virtual %1$s
de: Als virtuelle %1$s markieren

[ctx: Event status default option]
en: Scheduled
de: Geplant

[ctx: Event status label the select field]
en: Set status:
de: Status setzen:

[ctx: Event status of being canceled in the select field]
en: Canceled
de: Abgebrochen

[ctx: Event status of being postponed in the select field]
en: Postponed
de: Verschoben

en: Events Virtual
de: Online Veranstaltungen

[ctx: Explains what the smart url/autodetect video source is used for.]
en: Video source is detected based on the URL you’ve entered. If no video was found, you may need to manually select a different video source from the dropdown below and click Find.
de: Die Videoquelle wird anhand der eingegebenen URL erkannt. Wenn kein Video gefunden wurde, muss eventuell manuell eine andere Videoquelle aus der Dropdown-Liste unten ausgewählt und auf Suchen geklickt werden.

[ctx: Explains when the Skype for personal is active when creating a meeting link for the Microsoft API.]
en: Skype for business use is active when you have it enabled in your work or school account. (it is not available in personal accounts)
de: Die Nutzung von Skype für Unternehmen ist aktiv, wenn es in einem Arbeits- oder Schulkonto aktiviert wurde (in privaten Konten ist es nicht verfügbar).

[ctx: Explains when the Skype for personal is active when creating a meeting link for the Microsoft API.]
en: Skype for personal use is active when you have a paid Office 365 subscription.
de: Skype für den persönlichen Gebrauch ist aktiv, wenn du ein kostenpflichtiges Office 365-Abonnement hast.

[ctx: Explains when the Skype for personal is active when creating a meeting link for the Microsoft API.]
en: Teams is active when you have it enabled in your work or school account. (it is not available in personal accounts)
de: Teams ist aktiv, wenn es im Arbeits- oder Schulkonto aktiviert wurde (in persönlichen Konten ist es nicht verfügbar).

[ctx: Explains when the link will show.]
en: Link and/or embed will appear on the page %1$d minutes before the %2$s start time.
de: Der Link und/oder die Einbettung wird %1$d Minuten vor der %2$s Startzeit auf der Seite erscheinen.

[ctx: Explains why the radio button is disabled and how to enable it via ticket settings.]
en: Login requirements for RSVPs must be active to use this option. <a href="%1$s">Go to Tickets settings.</a>
de: Um diese Option nutzen zu können, müssen die Login-Anforderungen für Reservierungen aktiviert sein. <a href="%1$s">Gehe zu den Einstellungen für Tickets.</a>

[ctx: Explains why the radio button is disabled and how to enable it via ticket settings.]
en: Login requirements for tickets must be active to use this option. <a href="%1$s">Go to Tickets settings.</a>
de: Um diese Option nutzen zu können, müssen die Login-Anforderungen für Tickets aktiviert sein. <a href="%1$s">Gehe zu den Einstellungen für Tickets.</a>

[ctx: Explains why the webinar field is disabled when creating a meeting/webinar for an event.]
en: Webinars are not enabled for this host. Webinar support is enabled by the account plan in Zoom.
de: Webinare sind für diesen Host nicht aktiviert. Die Webinar-Unterstützung wird durch den Kontoplan in Zoom aktiviert.

[ctx: Facebook App ID is missing error message.]
en: The Facebook App ID field is missing.
de: Das Feld Facebook App ID fehlt.

[ctx: Facebook App Secret is missing error message.]
en: The Facebook App Secret field is missing.
de: Das Feld Facebook App Secret fehlt.

[ctx: Facebook Page ID local ID is missing error message.]
en: No access token to clear as the the Facebook Page local ID is missing.
de: Kein Zugriffstoken zu löschen, da die lokale ID der Facebook-Seite fehlt.

[ctx: Facebook Page ID, local ID, or access token is missing error message.]
en: The Facebook Page ID, local ID, or access token is missing.
de: Die Facebook-Seiten-ID, die lokale ID oder das Zugriffstoken fehlen.

[ctx: Facebook Page Name or ID is missing error message.]
en: The Facebook Page Name or ID is missing.
de: Der Name oder die ID der Facebook-Seite fehlt.

[ctx: Facebook Page access token is cleared message.]
en: Facebook Page access token cleared.
de: Zugriffstoken für Facebook-Seite gelöscht.

[ctx: Facebook Page is saved to the options.]
en: Facebook Page Saved.
de: Facebook-Seite gespeichert.

[ctx: Facebook Page is saved to the options.]
en: Facebook Page access token saved.
de: Zugriffstoken für die Facebook-Seite gespeichert.

[ctx: Facebook Page local id missing when trying to delete error message.]
en: The Facebook Page local id is missing and cannot be deleted.
de: Die lokale ID der Facebook-Seite fehlt und kann nicht gelöscht werden.

[ctx: Facebook Page new fields are added message.]
en: Facebook Page fields added.
de: Facebook Seitenfelder hinzugefügt.

[ctx: Facebook offline message]
en: The Live Stream is Offline.
de: Der Live-Stream ist offline.

[ctx: Facebook video autodetect missing video url error message.]
en: No video found. Please enter a Facebook video URL or change the selected source.
de: Kein Video gefunden. Bitte eine Facebook-Video-URL eingeben oder ändere die ausgewählte Quelle.

[ctx: Facebook video valid success message.]
en: Success! Save your event to add this video.
de: Erfolg! Veranstaltung speichern, um dieses Video hinzuzufügen.

[ctx: Google Host Email is missing error message.]
en: The Google Host Email to access the API is missing.
de: Die Google Host-E-Mail für den Zugriff auf die API fehlt.

[ctx: Google Meet connected success message.]
en: Google Meet successfully connected!
de: Google Meet erfolgreich verbunden!

[ctx: Google account loading error message.]
en: The Google Account could not be loaded to access the API. Please try refreshing the account in the Events API Settings.
de: Das Google-Konto konnte nicht für den Zugriff auf die API geladen werden. Bitte versuchen, das Konto in den API-Einstellungen für Veranstaltungen zu aktualisieren.

[ctx: Google account loading error message.]
en: The Google Account to access to API could not be loaded.
de: Das Google-Konto für den Zugriff auf die API konnte nicht geladen werden.

[ctx: Google autodetect missing video url error message.]
en: No url found. Please enter a Google Meet URL or change the selected source.
de: Keine URL gefunden. Bitte eine Google Meet URL eingeben oder die ausgewählte Quelle ändern.

[ctx: Header of the account details section shown when no account is loaded.]
en: %1$s Account Not Found
de: %1$s Konto nicht gefunden

[ctx: Header of the disabled account details section when an account is disabled.]
en: %1$s Account Disabled
de: %1$s Konto deaktiviert

[ctx: Header of the error details section shown when an attempt to generate a Zoom Meeting link fails.]
en: Zoom error:
de: Zoom-Fehler:

[ctx: Header of the error details section shown when an attempt to generate an API connection link fails.]
en: %1$s error:
de: %1$s Fehler:

[ctx: Header shown if no hosts are found before generating an API connection.]
en: No Hosts Found
de: Keine Hosts gefunden

en: Hide %1$s
de: %1$s ausblenden

[ctx: Host ID is missing error message for Zoom user validation.]
en: The Zoom Host ID is missing to access the API, please select a host from the dropdown and try again.
de: Die Zoom Host ID fehlt, um auf die API zuzugreifen. Bitte wähle einen Host aus der Dropdown-Liste und versuche es erneut.

[ctx: Host ID is missing error message.]
en: The Zoom Host ID is missing to access the API.
de: Die Zoom Host ID fehlt für den Zugriff auf die API.

[ctx: Include virtual link in RSVP emails.]
en: Include link in %1$s emails
de: Link in %1$s E-Mails einfügen

[ctx: Include virtual link in ticket emails.]
en: Include link in %1$s emails
de: Link in %1$s E-Mails einfügen

[ctx: Invalid Facebook video url for autodetect error message.]
en: This is not a valid Facebook video URL. Please recheck the URL and try again.
de: Dies ist keine gültige Facebook-Video-URL. Bitte die URL überprüfen und noch einmal versuchen.

en: Join
de: Beitreten

en: Join Google Meet Call
de: An Google Meet Call teilnehmen

en: Join Google Video
de: Google Video beitreten

en: Join Webex
de: Webex beitreten

en: Join Zoom Call
de: Zoom Call beitreten

en: Join Zoom Video
de: Zoom Video beitreten

[ctx: Label for button to find the video source.]
en: Find
de: Suchen

[ctx: Label for canceled reason field]
en: Reason (optional)
de: Begründung (optional)

[ctx: Label for postponed reason field]
en: Reason (optional)
de: Begründung (optional)

[ctx: Label for the control to generate a Webex meeting link in the event classic editor UI.]
en: Meeting
de: Treffen

[ctx: Label for the control to generate a Zoom meeting link in the event classic editor UI.]
en: Meeting
de: Treffen

[ctx: Label for the id of the Facebook page connected to the site.]
en: Page ID
de: Seiten ID

[ctx: Label for the link to set up an API integration in the event classic editor UI.]
en: Set up %1$s integration
de: Integration %1$s einrichten

[ctx: Label for the link to set up the Zoom integration in the event classic editor UI.]
en: Set up Zoom integration
de: Zoom-Integration einrichten

[ctx: Label for the name of the Facebook page connected to the site.]
en: Page Name
de: Seitenname

[ctx: Label for video preview of the Smart URL/autodetect.]
en: Preview
de: Vorschau

[ctx: Label for virtual events YouTube channel id.]
en: YouTube Channel ID:
de: YouTube-Kanal-ID:

[ctx: Label to connect an account to the Google API.]
en: Add Google Account
de: Google-Konto hinzufügen

[ctx: Label to connect an account to the Microsoft API.]
en: Add Microsoft Account
de: Microsoft-Konto hinzufügen

[ctx: Label to connect an account to the Webex API.]
en: Add Webex Account
de: Webex-Konto hinzufügen

[ctx: Label to connect an account to the Zoom API.]
en: Add Zoom Account
de: Zoom-Konto hinzufügen

[ctx: Label to connect an page to the Facebook Live API.]
en: Add Facebook Page
de: Facebook-Seite hinzufügen

[ctx: Label to connect to Zoom API (disabled button).]
en: Connect to Zoom
de: Mit Zoom verbinden

[ctx: Label to connect to Zoom API.]
en: Connect to Zoom
de: Mit Zoom verbinden

[ctx: Label to refresh connection to Zoom API.]
en: Refresh Zoom Connection
de: Zoom-Verbindung aktualisieren

[ctx: Lowercase version of the "virtual" term.]
en: virtual
de: virtuell

[ctx: Message for a manually connected Google Meet.]
en: This meeting is manually connected to the event and changes to the event will not alter the Google Meet.
de: Dieses Meeting ist manuell mit der Veranstaltung verbunden und Änderungen an der Veranstaltung wirken sich nicht auf das Google Meet aus.

[ctx: Message for a manually connected Microsoft Meet.]
en: This meeting is manually connected to the event and changes to the event will not alter the Microsoft Meet.
de: Dieses Meeting ist manuell mit der Veranstaltung verbunden und Änderungen an der Veranstaltung haben keine Auswirkungen auf das Microsoft Meet.

[ctx: Message for a manually connected Webex meeting or webinar.]
en: This meeting is manually connected to the event and changes to the event will not alter the Webex meeting.
de: Dieses Meeting ist manuell mit der Veranstaltung verbunden und Änderungen an der Veranstaltung wirken sich nicht auf das Webex-Meeting aus.

[ctx: Message for a manually connected Zoom meeting or webinar.]
en: This meeting is manually connected to the event and changes to the event will not alter the Zoom meeting.
de: Dieses Meeting ist manuell mit der Veranstaltung verbunden und Änderungen an der Veranstaltung haben keine Auswirkungen auf das Zoom-Meeting.

[ctx: Message for a manually connected Zoom meeting or webinar.]
en: This webinar is manually connected to the event and changes to the event will not alter the Zoom webinar.
de: Dieses Webinar ist manuell mit der Veranstaltung verbunden und Änderungen an der Veranstaltung haben keine Auswirkungen auf das Zoom-Webinar.

[ctx: Message shown when an attempt to generate a Zoom Meeting link fails.]
en: We were not able to generate a Zoom link.
de: Ein Zoom-Link konnte nicht erstellt werden.

[ctx: Message shown when an attempt to generate an API connection fails.]
en: We were not able to generate a %1$s link.
de: Wir waren nicht in der Lage, einen %1$s Link zu erzeugen.

[ctx: Message to display when the %1$s account could not be loaded after being enabled.]
en: The %1$s Account access token could not be revoked.
de: Das %1$s Kontozugriffstoken konnte nicht widerrufen werden.

[ctx: Message to display when the %1$s account could not be loaded after being enabled.]
en: There seems to be a problem with the connection to this %1$s account. Please refresh the connection.
de: Es scheint ein Problem mit der Verbindung zu diesem %1$s Konto zu geben. Bitte die Verbindung aktualisieren.

[ctx: Message when a Facebook Page is deleted from the options table.]
en: Facebook Page Deleted.
de: Die Facebook-Seite wurde gelöscht.

[ctx: Meta box title for the Virtual Event controls]
en: Virtual Event
de: Virtuelles Event

[ctx: Microsoft Host Email is missing error message.]
en: The Microsoft Host Email to access the API is missing.
de: Die Microsoft Host E-Mail für den Zugriff auf die API fehlt.

[ctx: Microsoft Meet connected success message.]
en: Microsoft Meet successfully connected!
de: Microsoft Meet erfolgreich verbunden!

[ctx: Microsoft account loading error message.]
en: The Microsoft Account could not be loaded to access the API. Please try refreshing the account in the Events API Settings.
de: Das Microsoft-Konto konnte nicht für den Zugriff auf die API geladen werden. Bitte versuchen, das Konto in den Einstellungen der Ereignis-API zu aktualisieren.

[ctx: Microsoft account loading error message.]
en: The Microsoft Account to access to API could not be loaded.
de: Das Microsoft-Konto für den Zugriff auf die API konnte nicht geladen werden.

[ctx: Microsoft autodetect missing video url error message.]
en: No url found. Please enter a Outlook Event URL or change the selected source.
de: Keine Url gefunden. Bitte eine Outlook Event URL eingeben oder die ausgewählte Quelle ändern.

[ctx: Moved Online event status label]
en: Moved Online
de: Online verschoben

[ctx: Moved online label for filter bar to show moved online events.]
en: Show only moved online events
de: Nur verschobene Online-Events anzeigen

[ctx: No Google Event ID found for autodetect error message.]
en: No Google Event ID found. Please check your URL.
de: Keine Google Event ID gefunden. Bitte URL überprüfen.

[ctx: No Google Event link found for autodetect error message.]
en: No Google Event link found. Please check your URL.
de: Kein Google Event-Link gefunden. Bitte URL überprüfen.

[ctx: No Google Meet found for autodetect error message.]
en: This Google Meet could not be found in the selected account. Please select the associated account below and try again.
de: Dieses Google Meet konnte im ausgewählten Konto nicht gefunden werden. Bitte unten das zugehörige Konto auswählen und es erneut versuchen.

[ctx: No Microsoft Event link found for autodetect error message.]
en: No Microsoft Event link found. Please check your URL.
de: Kein Microsoft Event-Link gefunden. Bitte überprüfe die URL.

[ctx: No Microsoft Meet found for autodetect error message.]
en: This Microsoft Meet could not be found in the selected account. Please select the associated account below and try again.
de: Dieses Microsoft Meet konnte im ausgewählten Konto nicht gefunden werden. Bitte unten das zugehörige Konto auswählen und erneut versuchen.

[ctx: No Webex Meeting web link found for autodetect error message.]
en: No Webex Meeting web link found. Please check your web link URL.
de: Kein Webex Meeting Weblink gefunden. Bitte Weblink-URL überprüfen.

[ctx: No Webex meeting or webinar found for autodetect error message.]
en: This Webex meeting could not be found in the selected account. Please select the associated account below and try again.
de: Dieses Webex-Meeting konnte im ausgewählten Konto nicht gefunden werden. Bitte unten das zugehörige Konto auswählen und erneut versuchen.

[ctx: No Zoom meeting or webinar found for autodetect error message.]
en: This Zoom meeting could not be found in the selected account. Please select the associated account below and try again.
de: Dieses Zoom-Meeting konnte im ausgewählten Konto nicht gefunden werden. Bitte unten das zugehörige Konto auswählen und erneut versuchen.

[ctx: No Zoom meeting/webinar ID found for autodetect error message.]
en: No Zoom ID found. Please check your meeting URL.
de: Keine Zoom ID gefunden. Bitte die Meeting-URL überprüfen.

[ctx: Only show virtual content to users with RSVPs.]
en: %1$s Attendees only
de: %1$s Nur Teilnehmer

[ctx: Only show virtual content to users with tickets.]
en: %1$s Attendees only
de: %1$s Nur Teilnehmer

[ctx: Option to display Meeting link details in event.]
en: Meeting link with details
de: Link zum Meeting mit Details

[ctx: Option to display Zoom Meeting link in event.]
en: Zoom link with details
de: Zoom-Link mit Details

[ctx: Option to embed video in event.]
en: Embed Video
de: Video einbetten

[ctx: Plugin A "and" Plugin B]
en:  and
de:  und

[ctx: Refreshes a Google account from the website.]
en: Refresh Google Account
de: Google-Konto aktualisieren

[ctx: Refreshes a Microsoft account from the website.]
en: Refresh Microsoft Account
de: Microsoft-Konto aktualisieren

[ctx: Refreshes a Webex account from the website.]
en: Refresh Webex Account
de: Webex-Konto aktualisieren

[ctx: Refreshes a Zoom account from the website.]
en: Refresh Zoom Account
de: Zoom-Konto aktualisieren

[ctx: Removes a Google account from the website.]
en: Remove Google Account
de: Google-Konto entfernen

[ctx: Removes a Microsoft account from the website.]
en: Remove Microsoft Account
de: Microsoft-Konto entfernen

[ctx: Removes a Webex account from the website.]
en: Remove Webex Account
de: Webex-Konto entfernen

[ctx: Removes a Zoom account from the website.]
en: Remove Zoom Account
de: Zoom-Konto entfernen

[ctx: Removes a facebook page from the list of Facebook live pages.]
en: Remove facebook page
de: Facebook-Seite entfernen

[ctx: Resets the virtual settings]
en: Remove Virtual Settings
de: Virtuelle Einstellungen entfernen

[ctx: Save a Facebook App ID and App Secret.]
en: Save Facebook App
de: Facebook App speichern

[ctx: Save a facebook page from the list of Facebook live pages.]
en: Update Facebook Page.
de: Aktualisiere die Facebook-Seite.

[ctx: Settings help text for finding a YouTube channel id.]
en: Click here to find channel ID
de: Klick hier, um die Kanal-ID zu finden

[ctx: Settings help text for multiple Google accounts button]
en: Using multiple Google Accounts
de: Mehrere Google-Konten verwenden

[ctx: Settings help text for multiple Google accounts.]
en: You need to connect your site to a Google account to be able to generate Google Meet links for your
de: Du musst die Website mit einem Google-Konto verbinden, damit du Google Meet-Links für deine

[ctx: Settings help text for multiple Microsoft accounts button]
en: Using multiple Microsoft Accounts
de: Mehrere Microsoft-Konten verwenden

[ctx: Settings help text for multiple Microsoft accounts.]
en: You need to connect your site to a Microsoft account to be able to generate Microsoft Meeting links for your
de: Du musst die Website mit einem Microsoft-Konto verbinden, damit du Microsoft Meeting-Links für deine Website erstellen kannst

[ctx: Settings help text for multiple Webex accounts button]
en: Using multiple Webex Accounts
de: Mehrere Webex-Konten verwenden

[ctx: Settings help text for multiple Webex accounts.]
en: You need to connect your site to a Webex account to be able to generate Webex links for your
de: Du musst deine Website mit einem Webex-Konto verbinden, damit du Webex-Links für deine

[ctx: Settings help text for multiple Zoom accounts button]
en: Using multiple Zoom Accounts
de: Mehrere Zoom-Konten verwenden

[ctx: Settings help text for multiple Zoom accounts.]
en: You need to connect your site to a Zoom account to be able to generate Zoom links for your
de: Du musst deine Website mit einem Zoom-Konto verbinden, damit du Zoom-Links für deine

[ctx: Settings link text for multiple Google accounts.]
en: Read more about adding and managing Google Accounts.
de: Mehr über das Hinzufügen und Verwalten von Google-Konten erfahren.

[ctx: Settings link text for multiple Microsoft accounts.]
en: Read more about adding and managing Microsoft Accounts.
de: Mehr über das Hinzufügen und Verwalten von Microsoft-Konten erfahren.

[ctx: Settings link text for multiple Webex accounts.]
en: Read more about adding and managing Webex Accounts.
de: Mehr über das Hinzufügen und Verwalten von Webex-Konten erfahren.

[ctx: Settings link text for multiple Zoom accounts.]
en: Read more about adding and managing Zoom Accounts.
de: Mehr über das Hinzufügen und Verwalten von Zoom-Konten erfahren.

en: Share:
de: Teilen:

en: Show all %1$s
de: Alle %1$s anzeigen

en: Show only %1$s
de: Nur %1$s anzeigen

en: Show to:
de: Anzeigen zu:

[ctx: Show virtual content to all users.]
en: Everyone
de: Jeder

[ctx: Show virtual content to logged-in users only.]
en: Logged in users
de: Angemeldete Benutzer

[ctx: Show virtual events marker on calendar views.]
en: Show on calendar views
de: In Kalenderansichten anzeigen

[ctx: Show virtual events marker on single event page.]
en: Show on %1$s page
de: Auf %1$s Seite anzeigen

[ctx: Show watch button or embed only at the start of the event.]
en: %1$s starts
de: %1$s beginnt

[ctx: Show watch button or embed only at the start of the event.]
en: Linked Button
de: Verlinkte Schaltfläche

[ctx: Show watch button or embed when the event is published.]
en: %1$s is published
de: %1$s wird veröffentlicht

en: Show when:
de: Zeige, wann:

[ctx: Tells user that URL cannot be embedded, and links to the WordPress oEmbed page for a list of embeddable sites.]
en: This video cannot be embedded because the source is not supported by %1$sWordPress oEmbed%2$s.
de: Dieses Video kann nicht eingebettet werden, weil die Quelle nicht von %1$sWordPress oEmbed%2$s unterstützt wird.

[ctx: Tells user the URL is embedded and to save to use that url.]
en: Success! Save your event to add this video.
de: Erfolg! Veranstaltung speichern, um dieses Video hinzuzufügen.

[ctx: Tells user the URL is used in the linked button and that it cannot be embedded, and links to the WordPress oEmbed page for a list of embeddable sites.]
en: This video cannot be embedded because the source is not supported by %1$sWordPress oEmbed%2$s. You can link to the video source with a button instead.
de: Dieses Video kann nicht eingebettet werden, da die Quelle nicht von %1$sWordPress oEmbed%2$s unterstützt wird. Bitte alternativ stattdessen mit einer Schaltfläche auf die Videoquelle verlinken.

en: The Events Calendar
de: Veranstaltungskalender

[ctx: The Facebook App ID to use for Facebook Live.]
en: Enter your Facebook App ID.
de: Geben Sie deine Facebook App ID ein.

[ctx: The Facebook App secret key to use for Facebook Live.]
en: Enter your Facebook App Secret.
de: Geben Sie Ihren geheimen Facebook-App-Schlüssel ein.

[ctx: The Google account added message.]
en: Google Account added for %1$s
de: Google-Konto hinzugefügt für %1$s

[ctx: The Microsoft account added message.]
en: Microsoft Account added for %1$s
de: Microsoft-Konto hinzugefügt für %1$s

[ctx: The Webex Meeting password, prefixed by password label.]
en: Password: %1$s
de: Passwort: %1$s

[ctx: The Webex account added message.]
en: Webex Account added for %1$s
de: Webex-Konto hinzugefügt für %1$s

[ctx: The autodetect no url found message.]
en: No URL found.
de: Keine URL gefunden.

[ctx: The autodetect no video source found message.]
en: No video found. Please check the URL.
de: Kein Video gefunden. Bitte URL überprüfen.

[ctx: The block editor message to display to confirm a user would like to delete the virtual settings.]
en: Are you sure you want to delete the virtual settings? 
    This will also delete any virtual event blocks for this event. 
    
    This operation cannot be undone.
de: Bist du sicher, dass du die virtuellen Einstellungen löschen willst?
    Dadurch werden auch alle virtuellen Veranstaltungsblöcke für diese Veranstaltung gelöscht
    
    Dieser Vorgang kann nicht rückgängig gemacht werden.

[ctx: The classic editor message to display to confirm a user would like to delete the virtual settings.]
en: Are you sure you want to delete the virtual settings? 
    
    This operation cannot be undone.
de: Bist du sicher, dass du die virtuellen Einstellungen löschen willst?
    
    Dieser Vorgang kann nicht rückgängig gemacht werden.

[ctx: The default settings for YouTube Integration.]
en: Default Settings
de: Standardeinstellungen

[ctx: The end of the message for smart url/autodetect when there is no Facebook App ID.]
en: to your site before you can add a Facebook video to an event.
de: zu deiner Seite hinzufügen, bevor du ein Facebook-Video zu einer Veranstaltung hinzufügen kannst.

[ctx: The event is missing error message for Zoom user validation.]
en: User validation failed because no event was found.
de: Die Benutzervalidierung ist fehlgeschlagen, weil keine Veranstaltung gefunden wurde.

[ctx: The field label for the default YouTube channel ID]
en: Default YouTube Live Channel ID
de: Standard YouTube Live Kanal ID

[ctx: The field placeholder for the default YouTube channel ID]
en: Enter your YouTube Live ID
de: Geben Sie Ihre YouTube Live ID ein

[ctx: The header for Microsoft Skype link in a ticket email.]
en: Join Skype Video
de: Skype Video beitreten

[ctx: The header for Microsoft Teams link in a ticket email.]
en: Join Teams Video
de: Teams Video beitreten

[ctx: The label for the Facebook Video settings.]
en: Facebook Video
de: Facebook-Video

[ctx: The label for the Webex Meeting password, followed by the password for an exported event.]
en: Webex Password: %1$s
de: Webex Passwort: %1$s

[ctx: The label for the Webex Meeting password, followed by the password.]
en: Password: %1$s
de: Passwort: %1$s

[ctx: The label for the admin UI control that allows removing an API integration from the event.]
en: Remove %1$s link
de: %1$s-Link entfernen

[ctx: The label for the admin UI control that allows removing the Zoom Meeting or Webinar link from the event.]
en: Remove Zoom link
de: Zoom-Link entfernen

[ctx: The label for the webex Meeting password, prefixed by password label.]
en: Password*: %1$s
de: Passwort*: %1$s

[ctx: The label of Facebook Page to choose.]
en: Choose Page:
de: Seite wählen:

[ctx: The label of an api accounts dropdown.]
en: Choose account:
de: Ein Konto wählen:

[ctx: The label of the Google Meet host.]
en: Meeting Host
de: Gastgeber des Meetings

[ctx: The label of the Microsoft Meet host.]
en: Meeting Host
de: Gastgeber des Meetings

[ctx: The label of the alternative host multiselect]
en: Alternative Hosts
de: Alternative Gastgeber

[ctx: The label of the button to link back to the settings to add an API account.]
en: Add your account on the settings page
de: Füge das Konto auf der Einstellungsseite hinzu

[ctx: The label of the button to link back to the settings to enable an API account.]
en: Enable your account on the settings page
de: Aktiviere das Konto auf der Einstellungsseite

[ctx: The label of the button to link back to the settings to refresh an API account.]
en: Refresh your account on the settings page
de: Aktualisiere das Konto auf der Einstellungen Seite

[ctx: The label of the button to try and generate an connection again.]
en: Try again
de: Erneut versuchen

[ctx: The label of the link to clear the token.]
en: clear token
de: Token löschen

[ctx: The label of the link to setup Facebook Live.]
en: Set up Facebook Live
de: Facebook Live einrichten

[ctx: The label of the meeting or webinar host.]
en: Meeting Host
de: Gastgeber des Meetings

[ctx: The label of the toggle to show the links to generate Google Meet.]
en: Generate Google Link
de: Google Link generieren

[ctx: The label of the toggle to show the links to generate Microsoft Meet.]
en: Generate Microsoft Link
de: Microsoft Link generieren

[ctx: The label of the toggle to show the links to generate Webex Meeting.]
en: Generate Webex Link
de: Webex Link generieren

[ctx: The label of the toggle to show the links to generate Zoom Meetings or Webinars.]
en: Generate Zoom Link
de: Zoom Link generieren

[ctx: The label of the video source option.]
en: Search for video by URL
de: Suche nach Video nach URL

[ctx: The label to choose an API account.]
en: Choose account:
de: Wähle ein Konto:

[ctx: The label to choose the Smart URL/autodetect source.]
en: Video source:
de: Videoquelle:

[ctx: The label to disable Facebook JS sdk.]
en: Disable Facebook JS SDK for Facebook Video
de: Facebook JS SDK für Facebook Video deaktivieren

[ctx: The label used to designate the account of a Google Meet.]
en: Account:
de: Konto:

[ctx: The label used to designate the account of a Microsoft Meet.]
en: Account:
de: Konto:

[ctx: The label used to designate the account of a Webex Meeting.]
en: Account:
de: Konto:

[ctx: The label used to designate the account of a Zoom Meeting or Webinar.]
en: Account:
de: Konto:

[ctx: The label used to designate the host of a Microsoft Meet.]
en: Host:
de: Gastgeber:

[ctx: The label used to designate the host of a Zoom Meeting or Webinar.]
en: Host:
de: Gastgeber

[ctx: The label used to designate the next step after selecting an API Account.]
en: Next
de: Weiter

[ctx: The label used to designate the next step in generation of a Google Meet.]
en: Create
de: Erstellen

[ctx: The label used to designate the next step in generation of a Microsoft Meet.]
en: Create
de: Erstellen

[ctx: The label used to designate the next step in generation of a Webex Meeting.]
en: Create
de: Erstellen

[ctx: The label used to designate the next step in generation of a Zoom Meeting or Webinar.]
en: Create
de: Erstellen

[ctx: The link in of the message for smart url/autodetect when no Google account is found.]
en: Please check your account connection.
de: Bitte Kontoverbindung überprüfen.

[ctx: The link in of the message for smart url/autodetect when no Microsoft account is found.]
en: Please check your account connection.
de: Bitte überprüfe die Kontoverbindung.

[ctx: The link in of the message for smart url/autodetect when no Webex account is found.]
en: Please check your account connection.
de: Bitte Kontoverbindung überprüfen

[ctx: The link in of the message for smart url/autodetect when no Zoom account is found.]
en: check your account connection.
de: überprüfe die Verbindung des Kontos.

[ctx: The link label to get the Facebook App ID.]
en: How to find your Facebook App ID.
de: So finden Sie Ihre Facebook-App-ID.

[ctx: The link label to get the Facebook page/group ID.]
en: How to find your Facebook page/group ID.
de: Wie du deine Facebook-Seite/Gruppen-ID findest.

[ctx: The link text in message for smart url/autodetect when there is no Facebook App ID.]
en: connect a Facebook App
de: eine Facebook App verbinden

[ctx: The local id for the facebook page is missing error message.]
en: The local id to save the Facebook Page is missing.
de: Die lokale ID zum Speichern der Facebook-Seite fehlt.

[ctx: The lowercase "or" label used to offer the creation of a Zoom Meetings or Webinars API link.]
en: or
de: oder

[ctx: The message about how the Webex meeting password displays.]
en: Webex meeting password will display based on the Virtual "Show to" settings.
de: Das Webex-Meeting-Passwort wird auf Grundlage der virtuellen "Anzeigen an"-Einstellungen angezeigt

[ctx: The message after a Facebook app id and secret did not save successfully.]
en: The Facebook App was not saved.
de: Die Facebook-App wurde nicht gespeichert.

[ctx: The message after a Facebook app id and secret have been saved.]
en: The Facebook App was successfully saved.
de: Die Facebook-App wurde erfolgreich gespeichert.

[ctx: The message after a YouTube channel ID has been deleted from the Website.]
en: The YouTube channel ID was successfully deleted.
de: Die YouTube-Kanal-ID wurde erfolgreich gelöscht.

[ctx: The message for smart url/autodetect when there are no valid api accounts.]
en: No accounts found. Use the link to authorize a new account or reauthorize an existing account:
de: Keine Konten gefunden. Benutze den Link, um ein neues Konto zu autorisieren oder ein bestehendes Konto erneut zu autorisieren:

[ctx: The message reporting a Facebook API unexpected response code, placeholders are the codes.]
en: Facebook API response is not the expected one, expected %1$s, received %2$s. Please, try again in a minute.
de: Die Facebook-API-Antwort ist nicht die erwartete. Erwartet wurde %1$s, empfangen wurde aber %2$s. Bitte versuche es in einer Minute noch einmal.

[ctx: The message reporting an API unexpected response code, placeholders are the AP name and the codes.]
en: %1$s API response is not the expected one, expected %2$s, received %3$s. Please, try again in a minute.
de: %1$s API-Antwort ist nicht die erwartete. Erwartet war %2$s, als Antwort kam %3$s. Bitte in einer Minute noch einmal versuchen.

[ctx: The message shown if no hosts are found before generating an API connection.]
en: The %1$s account could not load any hosts, please follow the link to refresh your account and try again.
de: Das %1$s Konto konnte keine Hosts laden. Bitte dem Link folgen, um das Konto zu aktualisieren und es erneut versuchen.

[ctx: The message shown to a user providing a wrong Google API OAuth authorization nonce.]
en: You are not authorized to do this.
de: Die Berechtigung dazu fehlt.

[ctx: The message shown to a user providing a wrong Microsoft API OAuth authorization nonce.]
en: You are not authorized to do this.
de: Die Berechtigung dazu fehlt.

[ctx: The message shown to a user providing a wrong Webex API OAuth authorization nonce.]
en: You are not authorized to do this.
de: Die Berechtigung dazu fehlt.

[ctx: The message shown to a user providing a wrong Zoom API OAuth authorization nonce.]
en: You are not authorized to do this
de: Die Berechtigung dafür fehlt.

[ctx: The message to complete the Facebook setup.]
en: No connected Facebook Pages found. You must connect a Facebook App to your site before you can add Facebook Live videos to events.
de: Keine verbundenen Facebook-Seiten gefunden. Du musst eine Facebook-App mit deiner Seite verbinden, bevor du Facebook Live-Videos zu Veranstaltungen hinzufügen kannst.

[ctx: The message to display before a user attempts to refresh a %1$s account connection.]
en: Before refreshing the connection, make sure you are logged into the %1$s account in this browser.
de: Bevor du die Verbindung aktualisierst, vergewissere dich, dass du mit dem Konto %1$s in diesem Browser angemeldet bist.

[ctx: The message to display if a Facebook Page could not obtain an access token.]
en: Unable to capture the Facebook page’s access token. Please verify your Facebook app credentials. The attempt failed with error
de: Das Zugriffstoken der Facebook-Seite kann nicht erfasst werden. Bitte überprüfe die Facebook-Anmeldedaten. Der Versuch schlug mit der Fehlermeldung

[ctx: The message to display if a Facebook user could not obtain an extended access token.]
en: The attempt to get an extended Facebook user access token failed with error
de: Der Versuch, ein erweitertes Facebook-Benutzerzugriffstoken zu erhalten, schlug fehl mit dem Fehler

[ctx: The message to display if a Faceook Page is connected.]
en: token expires:
de: token abläuft:

[ctx: The message to display if a Faceook Page is not connected.]
en: click "Continue with Facebook" to authorize it.
de: klicke auf "Mit Facebook fortfahren", um sie zu autorisieren.

[ctx: The message to display if a YouTube channel ID could not be deleted.]
en: The YouTube channel ID could not be deleted.
de: Die YouTube-Kanal-ID konnte nicht gelöscht werden.

[ctx: The message to display if no Facebook page wrap found.]
en: No Facebook Page data found.
de: Keine Daten auf der Facebook-Seite gefunden.

[ctx: The message to display if no connection is established to the Facebook sdk.]
en: The Facebook Page could not be connected to your site, please try again.
de: Die Facebook-Seite konnte nicht mit der Seite verbunden werden, bitte versuche es erneut.

[ctx: The message to display if no local id is found when trying to authorize a facebook page.]
en: The local id for the Facebook is not set.
de: Die lokale ID für Facebook ist nicht gesetzt.

[ctx: The message to display to confirm a user would like to delete a %1$s account.]
en: Are you sure you want to delete this %1$s connection? This operation cannot be undone. Existing meetings tied to this account will not be impacted.
de: Bist du sicher, dass du diese %1$s Verbindung löschen willst? Dieser Vorgang kann nicht rückgängig gemacht werden. Bestehende Meetings, die mit diesem Konto verknüpft sind, sind davon nicht betroffen.

[ctx: The message to display to confirm a user would like to delete a YouTube channel ID.]
en: Are you sure you want to delete your default YouTube channel ID?
de: Bist du sicher, dass du deine Standard-YouTube-Kanal-ID löschen willst?

[ctx: The message to display to confirm a user would like to remove an API connection from an event.]
en: Are you sure you want to remove the %1$s meeting from this event? This operation cannot be undone.
de: Bist du sicher, dass du das %1$s Meeting aus dieser Veranstaltung entfernen möchtest? Dieser Vorgang kann nicht rückgängig gemacht werden.

[ctx: The message to display to confirm a user would like to remove the Zoom connection from an event.]
en: Are you sure you want to remove this Zoom meeting from this event? This operation cannot be undone.
de: Bist du sicher, dass du dieses Zoom-Meeting aus dieser Veranstaltung entfernen möchtest? Dieser Vorgang kann nicht rückgängig gemacht werden.

[ctx: The message to display to confirm clear Facebook Page's access token.]
en: Are you sure you want to clear the access token? Clearing it will disconnect any upcoming virtual events using this Facebook Page until you authorize the page again.
de: Bist du sicher, dass du das Zugriffstoken löschen willst? Wenn du es löschst, werden alle anstehenden virtuellen Veranstaltungen, die diese Facebook-Seite nutzen, gesperrt, bis du die Seite erneut autorisierst.

[ctx: The message to display to confirm when deleting a Facebook Page.]
en: Are you sure you want to delete the Facebook Page? Deleting it will disconnect any upcoming virtual events using this Facebook Page.
de: Bist du sicher, dass du die Facebook-Seite löschen willst? Wenn du sie löschst, werden alle kommenden virtuellen Veranstaltungen, die diese Facebook-Seite nutzen, unterbrochen.

[ctx: The message to display when an API account is disabled.]
en: The %1$s account is disabled on your website, please use the link to go to the API settings and activate it.
de: Das %1$s Konto ist auf deiner Website deaktiviert. Bitte den Link benutzen, um zu den API-Einstellungen zu gehen und es zu aktivieren.

[ctx: The message to display when an API account is not found.]
en: The %1$s account is not found on your website, please use the link and add back the account to your site.
de: Das %1$s Konto wird auf deiner Website nicht gefunden. Bitte den Link benutzen und das Konto wieder zur Website hinzufügen.

[ctx: The migration notice to authorize the new Zoom App.]
en: Thank you for updating to the latest version of Virtual Events. You will need to <a href="%1$s">reconnect your Zoom account</a> for the plugin to work as intended.
de: Vielen Dank, dass du auf die neueste Version von Virtual Events aktualisiert hast. Du musst <a href="%1$s">dein Zoom-Konto erneut verbinden</a>, damit das Plugin wie vorgesehen funktioniert.

[ctx: The name of the autodetect source.]
en: Facebook Video
de: Facebook-Video

[ctx: The name of the online meeting provider for Microsoft API.]
en: Skype (business)
de: Skype (geschäftlich)

[ctx: The name of the online meeting provider for Microsoft API.]
en: Skype (personal)
de: Skype (persönlich)

[ctx: The name of the video source.]
en: Webex Account
de: Webex-Konto

[ctx: The name of the video source.]
en: Zoom Account
de: Zoom Konto

[ctx: The no Microsoft meeting provider is selected error message.]
en: No Microsoft meeting provider selected, please choose an available meeting provider.
de: Es wurde kein Microsoft Meeting-Anbieter ausgewählt. Bitte einen verfügbaren Meeting-Anbieter wählen.

[ctx: The placeholder for the Facebook Page name.]
en: Enter a Facebook Page Name
de: Gib den Namen einer Facebook-Seite ein

[ctx: The placeholder for the Facebook page id.]
en: Enter a Facebook Page ID
de: Geben Sie eine Facebook-Seiten-ID ein

[ctx: The placeholder for the dropdown to choose the virtual Smart URL/autodetect source.]
en: Choose a video source:
de: Wähle eine Videoquelle:

[ctx: The placeholder for the dropdown to choose the virtual video source.]
en: Choose Video Source
de: Wählen Sie die Video Quelle

[ctx: The placeholder for the dropdown to select a Facebook Page.]
en: Select a Facebook Page
de: Wählen Sie eine Facebook-Seite aus

[ctx: The placeholder for the dropdown to select a host.]
en: Select a Host
de: Wählen Sie einen Gastgeber

[ctx: The placeholder for the dropdown to select an API account.]
en: Select an Account
de: Konto auswählen

[ctx: The placeholder for the dropdown to select an account.]
en: Select an Account
de: Konto auswählen

[ctx: The placeholder for the multiselect to select alternative hosts.]
en: Add Alternative hosts
de: Alternative Gastgeber hinzufügen

[ctx: The prefix of a message reporting a %1$s API communication error, the placeholder is for the error.]
en: Error while trying to communicate with %1$s API: %2$s. Please try again in a minute.
de: Fehler beim Versuch, mit %1$s API zu kommunizieren: %2$s. Bitte in einer Minute erneut versuchen.

[ctx: The prefix of a message reporting a Facebook API communication error, the placeholder is for the error.]
en: Error while trying to communicate with Facebook API: %1$s. Please try again in a minute.
de: Fehler beim Versuch, mit der Facebook-API zu kommunizieren: %1$s. Bitte versuche es in einer Minute erneut.

[ctx: The refresh message for a Google account.]
en: Google connection refreshed for %1$s
de: Google-Verbindung aktualisiert für %1$s

[ctx: The refresh message for a Microsoft account.]
en: Microsoft connection refreshed for %1$s
de: Microsoft-Verbindung für %1$s aktualisiert

[ctx: The refresh message for a Webex account.]
en: Webex connection refreshed for %1$s
de: Webex-Verbindung für %1$s aktualisiert

[ctx: The refresh message if the account exists.]
en: Zoom Account added for %1$s
de: Zoom Konto hinzugefügt für %1$s

[ctx: The refresh message if the account exists.]
en: Zoom connection refreshed for %1$s
de: Zoomverbindung aktualisiert für %1$s

[ctx: The screen reader text of the label for the Facebook Page name.]
en: Enter a Facebook Page name.
de: Gib den Namen einer Facebook-Seite ein.

[ctx: The screen reader text of the label for the Facebook page id.]
en: Enter a Facebook Page ID.
de: Geben Sie eine Facebook-Seiten-ID ein.

[ctx: The settings for YouTube Integration for an event.]
en: Video Settings
de: Video-Einstellungen

[ctx: The start of the message for smart url/autodetect when there is no Facebook App ID.]
en: No connected Facebook Pages found. You must
de: Keine verbundenen Facebook-Seiten gefunden. Du musst

[ctx: The start of the message for smart url/autodetect when there is no Google account found.]
en: No Google account found.
de: Kein Google-Konto gefunden.

[ctx: The start of the message for smart url/autodetect when there is no Microsoft account found.]
en: No Microsoft account found.
de: Kein Microsoft-Konto gefunden.

[ctx: The start of the message for smart url/autodetect when there is no Webex account found.]
en: No Webex account found.
de: Kein Webex-Konto gefunden.

[ctx: The start of the message for smart url/autodetect when there is no Zoom account found.]
en: No Zoom account found. Please check
de: Kein Zoom-Konto gefunden. Bitte prüfen

[ctx: The status of the Page's access token.]
en: Connected
de: Verbunden

[ctx: The status of the Page's access token.]
en: Not Connected
de: Nicht verbunden

[ctx: The tooltip for the option to disable the Facebook JS SDK.]
en: Disable the Facebook JS SDK script for single events on the frontend. This may be necessary to prevent conflicts with other Facebook plugins or scripts.
de: Bitte das Facebook JS SDK-Skript für einzelne Veranstaltungen auf dem Frontend deaktivieren. Das kann notwendig sein, um Konflikte mit anderen Facebook-Plugins oder -Skripten zu vermeiden.

[ctx: Title for Zoom Meeting or Webinar creation.]
en: Zoom Meeting
de: Zoom-Meeting

en: To allow better control over dates, advanced security improvements and performance gain.
de: Um eine bessere Kontrolle über Daten, fortgeschrittene Sicherheitsverbesserungen und Leistungsgewinne zu ermöglichen.

en: To begin using Virtual Events, please install the latest version of
de: Um Virtual Events nutzen zu können, installieren Sie bitte die neueste Version von

en: Type of Event:
de: Art der Veranstaltung:

en: Virtual %1$s
de: Virtuelle %1$s

en: Virtual %1$s will be indexed on Google as online %1$s.
de: Virtuelle %1$s wird bei Google als online %1$s indiziert.

en: Virtual Events
de: Virtuelle Veranstaltungen

en: Virtual Events is an add-on to The Events Calendar suite of products that optimizes your calendar, tickets, and email notifications for virtual events.
de: Virtual Events ist ein Add-on der Events Calendar-Produktreihe, das den Kalender, Tickets und E-Mail-Benachrichtigungen für virtuelle Veranstaltungen optimiert.

[ctx: Webex Host Email is missing error message.]
en: The Webex Host Email to access the API is missing.
de: Die Webex Host-E-Mail für den Zugriff auf die API fehlt.

en: Webex Password
de: Webex Passwort

[ctx: Webex account loading error message.]
en: The Webex Account could not be loaded to access the API. Please try refreshing the account in the Events API Settings.
de: Das Webex-Konto konnte nicht für den Zugriff auf die API geladen werden. Bitte versuchen, das Konto in den API-Einstellungen für Veranstaltungen zu aktualisieren.

[ctx: Webex account loading error message.]
en: The Webex Account to access to API could not be loaded.
de: Das Webex-Konto für den Zugriff auf die API konnte nicht geladen werden.

[ctx: Webex all day error message.]
en: The Webex API does not support all day events, please set a start date and end date with time for both.
de: Die Webex-API unterstützt keine ganztägigen Veranstaltungen. Bitte gib ein Start- und ein Enddatum mit Uhrzeit für beide an.

[ctx: Webex autodetect missing video url error message.]
en: No url found. Please enter a Webex meeting URL or change the selected source.
de: Keine URL gefunden. Bitte eine Webex-Meeting-URL eingeben oder die ausgewählte Quelle ändern.

[ctx: Webex meeting/webinar connected success message.]
en: Webex meeting successfully connected!
de: Webex-Meeting erfolgreich verbunden!

[ctx: Webex no duration error message.]
en: To create an event please set the event end time at least 10 minutes from the start time.
de: Um eine Veranstaltung zu erstellen, muss die Endzeit der Veranstaltung mindestens 10 Minuten von der Startzeit entfernt festlegen.

[ctx: YouTube channel ID is missing on delete error message.]
en: The YouTube channel ID field is missing.
de: Das Feld für die YouTube-Kanal-ID fehlt.

[ctx: YouTube default setting]
en: Hide Controls
de: Ausblenden

[ctx: YouTube default setting]
en: Include live chat
de: Live-Chat einbeziehen

[ctx: YouTube default setting]
en: Modest Branding
de: Moderates Branding

[ctx: YouTube default setting]
en: Mute Video
de: Video stummschalten

[ctx: YouTube default setting]
en: Restrict Related Videos
de: Videos zum Thema einschränken

[ctx: YouTube default setting tooltip]
en: Autoplay is being deprecated by most browsers and is prevented in Chrome and Safari, it maybe removed in all the browsers soon.
de: Autoplay wird von den meisten Browsern als veraltet betrachtet und wird in Chrome und Safari unterdrückt. Vielleicht wird es bald in allen Browsern entfernt.

[ctx: YouTube default setting tooltip]
en: Best used with autoplay.
de: Am besten mit Autoplay verwendet.

[ctx: YouTube default setting tooltip]
en: Hides the YouTube logo in the control bar.
de: Blendet das YouTube-Logo in der Steuerungsleiste aus.

[ctx: YouTube default setting tooltip]
en: Hides the video control bar.
de: Blendet die Video-Steuerungsleiste aus.

[ctx: YouTube default setting tooltip]
en: Restricts related videos to only come from your channel.
de: Schränkt verwandte Videos ein, die nur von deinem Kanal kommen.

[ctx: YouTube offline message]
en: The Live Stream is Offline.
de: Der Live-Stream ist offline.

[ctx: Zoom API loading error message for Zoom user validation.]
en: The Zoom API did not return the user settings. Please try refreshing the account in the Events Integration Settings.
de: Die Zoom-API hat die Benutzereinstellungen nicht zurückgegeben. Bitte versuchen, das Konto in den Einstellungen der Veranstaltungsintegration zu aktualisieren.

[ctx: Zoom account loading error message for Zoom user validation.]
en: The Zoom Account could not be loaded to access the API. Please try refreshing the account in the Events API Settings.
de: Das Zoom-Konto konnte nicht für den Zugriff auf die API geladen werden. Bitte versuchen, das Konto in den API-Einstellungen für Veranstaltungen zu aktualisieren.

[ctx: Zoom account loading error message.]
en: The Zoom Account could not be loaded to access the API. Please try refreshing the account in the Events API Settings.
de: Das Zoom-Konto konnte nicht für den Zugriff auf die API geladen werden. Bitte versuche, das Konto in den API-Einstellungen für Veranstaltungen zu aktualisieren.

[ctx: Zoom account loading error message.]
en: The Zoom Account could not be loaded to access to API.
de: Das Zoom-Konto konnte nicht für den Zugriff auf die API geladen werden.

[ctx: Zoom autodetect missing video url error message.]
en: No url found. Please enter a Zoom meeting URL or change the selected source.
de: Keine Url gefunden. Bitte eine Zoom-Meeting-URL eingeben oder die ausgewählte Quelle ändern.

[ctx: Zoom meeting/webinar connected success message.]
en: Zoom meeting successfully connected!
de: Zoom-Meeting erfolgreich verbunden!
